Dla wszystkich których dręczą pytania i wątpliwości przygotowaliśmy kącik porad. Zapraszamy do lektury. Wszelkie pytania prosimy kierować na jurkam@tlen.pl

Nagrobki

Ile czasu powinno minąć od czasu pogrzebu do montażu nagrobka?

Nie ma pisanej zasady co do tego. Natomiast nasza rada jest następująca: jeśli nagrobek nie jest montowany na piwnicy to bezpiecznie jest odczekać przynajmniej 6 miesięcy od daty pogrzebu. Pozwoli to na ułożenie się ziemi co może zapobiec jej zapadnięciu. Przemawia za tym również fakt, że niektóre zakłady kamieniarskie ograniczają lub zupełnie rezygnują z udzielenia gwarancji na nagrobek montowany przed upływem 6 miesięcy od pogrzebu. W przypadku gdy pomnik miałby być montowany na piwnicy nie ma potrzeby odkładania jego montażu.

Który granit jest lepszy, jasny czy kolorowy?

Każdy z tych rodzai ma swoje plusy i minusy. Jasne są tańsze lecz łatwiej ulegają przebarwieniom wywołanym np. przez liście. Na ciemnych czy też kolorowych bardziej z kolei widać kurz oraz są droższe. Zastosowanie granitu jasnego lub kolorowego może być podyktowane miejscem montażu pomnika. Jeśli jest to teren zadrzewiony, to bezpieczniej jest użyć granitu kolorowego.

Jakiej grubości powinny być elementy konstrukcyjne nagrobka?

Z punktu praktycznego i wizualnego zaleca się stosowanie materiału o grubości min. 5 cm. Zastosowanie granitu o grubości 2, 3 cm niesie ze sobą ryzyko jego pękania.

Czy znicze można stawiać bezpośrednio na płycie pomnika?

Można, ale lepiej tego nie robić. W sytuacji kiedy znicz pęknie i stearyna rozleje się na płytę, mogą powstać brudne, tłuste plamy, które ciężko usunąć. Stawiajmy więc znicze na podstawkach, podkładkach lub przed nagrobkiem.

Dlaczego litery na napisówce nie zawsze są widoczne?

Litery mogą być słabiej widoczne  tylko wówczas kiedy są piaskowane lub kute, a tablica jest mokra. Po wyschnięciu tablicy napisy są normalnie widoczne . Jeśli komuś przeszkadza ten fakt, proponujemy malowanie lub złocenie liter. Będą one wtedy widoczne w każdą pogodę.

Czy napis można pomalować po zamontowaniu pomnika?

Jeżeli napis jest wykonany prawidłowo , czyli ma odpowiednia głębokość to można malować litery w każdej chwili.

Czy poler na granicie może zmatowieć?

Jeśli kamień został odpowiednio wypolerowany i nie użyto chemicznych "polepszaczy" to ewentualne zmiany w jego poleru mogą nastąpić, ale tylko po upływie wielu lat. Nie ma prawa ulec on zmatowieniu w ciągu najbliższych lat po zamontowaniu nagrobka.

Czy kamień może samoistnie pękać?

Nie nie może. Pękanie może być spowodowane ukrytą wadą, nieprawidłowym montażem lub użytkowaniem.

Czy o granitowy nagrobek trzeba dbać?

Oczywiście. Pozostawienie nagrobka samego sobie może doprowadzić do jego zniszczenia.

Czy pomnik można wykonać z innego materiału niż granit?

Innymi materiałami użytymi do wyprodukowania nagrobka mogą być np. marmur lub piaskowiec. Należy jednak liczyć się z tym, że ze względu na swoje gorsze właściwości co do stosowania tych materiałów na wolnym powietrzu , będą one krócej cieszyły oko swoim nienagannym wyglądem.

Czy nagrobek też należy impregnować?  

Prawda jest taka, że zaimpregnowany kamień jest mniej podatny na działanie warunków atmosferycznych. Łatwiej również utrzymać go w czystości. Impregnacji może dokonać wykonawca prac lub sam klient już po zamontowaniu nagrobka. Pamiętać należy jedynie, aby używać sprawdzonych środków do impregnacji kamienia.

Blaty

Jaki kamień jest najlepszy na blaty?

Należy rozdzielić blaty na kuchenne i łazienkowe. W kuchni najlepiej sprawdzi się granit, kwarcyt lub konglomerat kwarcytowy. W łazience, ze względu na to iż blaty nie są poddawane tylu czynnością mechanicznym typu: krojenie, przestawianie garnków, rozlanie soków, spokojnie można zastosować także marmur czy trawertyn.

Czy można kroić bezpośrednio na granitowym blacie?

Można, należy jedynie pamiętać, że szybciej stępi się nóż.

Jak często należy impregnować blat?

Wszystko zależy od środka użytego do impregnacji. Wszystkie instrukcje powinny być umieszczone na opakowaniu. Jeśli takich informacji brak to przyjmuje się okres między 0,5 rokiem a 3 laty. Najlepiej obserwować kamień i jeśli pojawiają się na nim mokre, ciemne plamy świadczące o wnikaniu wody, wówczas należy przystąpić do impregnacji. Pamiętajmy, aby każdy nowy środek do pielęgnacji czy czyszczenia, najpierw wypróbować w miejscu nie widocznym co pozwoli sprawdzić jego faktyczne działanie. Nie należy również środka w formie koncentratu, wylewać bezpośrednio na powierzchnie kamienia. Środek taki nanosimy na ściereczkę i dopiero nią, równomiernie rozprowadzamy środek.

Czy na kamiennym blacie można zostawić na dłuższy czas tłuste potrawy np. żółty ser?

Nie należy tego robić, gdyż nawet impregnacja może nie zapobiec powstaniu tłustych plam.

Czy można samodzielnie naprawić drobne uszkodzenia?


Jeśli są to uszkodzenia nie wymagające obróbki mechanicznej, to jak najbardziej można. Służą do tego kleje i szpachle do kamienia.

Jaka powinna być odległość między otworem w blacie a jego brzegiem?

Odległość ta powinna wynosić przynajmniej 5-6 cm, co pozwoli na zazbrojenie blatu od spodu.

Parapety

Jakiej grubości powinien być materiał na parapety?

Najczęściej stosuje się grubość 3 cm. W przypadku bardzo dobrego podparcia przez ścianę, można zastosować elementy 2 cm. Oczywiście grubsze elementy, jak 3 cm także się stosuje, lecz jest to droższe rozwiązanie.

Czy parapet zewnętrzny musi mieć kapinos?

Kapinos ma za zadanie nie dopuścić do powstania zacieków na elewacji budynku. Więc warto je stosować.

Czy do montażu parapetów trzeba stosować dodatkowe wsporniki?

Jeżeli parapet ma dobra kotwienie na swoich końcach oraz podparcie na więcej niż połowie swojej szerokości, przez całą swoją długość, to nie ma potrzeby stosowania dodatkowych wsporników. Natomiast kiedy jego mocowanie ogranicza się tylko do wmurowania końców w  ścianę, a na długości nie odpowiedniego podparcia to konieczne jest zastosowanie wzmocnień.

Jaki kamień jest najlepszy na parapety?

Wewnątrz można stosować każdy rodzaj kamienia. Na zewnątrz zaleca się stosowanie granitu, który ze względu na swoje właściwości najlepiej znosi warunki atmosferyczne.

Czy na kamiennych parapetach można stawiać doniczki z kwiatami?

Jedną z funkcji parapetów jest możliwość ustawiania na nich ozdób. Kamienne parapety nie różnią się w tej kwestii. Pamiętać trzeba jedynie o sprawdzeniu od czasu do czasu, czy pod doniczką nie stoi woda, co w dłuższej perspektywie może doprowadzić do powstania plam i zacieków z powstałych z kamienia zawartego w wodzie.

Schody

Jaki materiał będzie najlepszy na schody?

Dzięki swojej wszechstronności, granit.

Jakiej grubości powinien być kamień na schody?

Jeśli ma być on wykorzystany jako okładzina schodów betonowych, wówczas wystarczy grubość 3 cm., a na podstopnie wystarczy grubość 2 cm. Natomiast kiedy chodzi o schody samonośne, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie stopni klejonych z dwóch elementów o grubości min. 3 cm.

Jak zabezpieczyć schody przed poślizgiem?

Najprościej jest posmarować schody środkami antypoślizgowymi. Można także zastosować na stopniach specjalne gumki antypoślizgowe lub poddać kamień płomieniowaniu, szczotkowaniu lub groszkowaniu.

Co zrobić, aby schody po latach użytkowania odzyskała dawny blask?

Należy zgłosić się do wyspecjalizowanej firmy, która przy użyciu specjalnych maszyn nada schodom dawny blask.

Copyright © 2024 Jurkam - Wszelkie prawa zastrzeżone
Realizacja: Dianthus
Dokument wydrukowany ze strony: www.jurkam.pl/porady/